Wściekły motłoch – na giełdzie nie bądź częścią tłumu

Obecnie w wielu przeciętnych traderach na giełdzie tli się spory płomyk nadziei na wpisanie się w poczet wielkich inwestorów z Wallstret. Mogliśmy to zauważyć, gdy podczas akcji na Reddit osoby określony później jako „wściekły motłoch” narobiły spore kłopoty funduszom hedgingowym, trzymającym swoje pozycje krótkie na rynku Gamestop. Z czasem okazuje się, że ciężko jest zrozumieć poczynania internautów. Nie wiemy, czy w absurdalny sposób wyrazili oni swój sprzeciw wobec wielkim pieniądzom rządzącym na giełdzie, czy może postanowili zaszkodzić sami sobie.

Na krucjacie przeciwko funduszom.

Akcja na Reddit sprawiła, że tłum internetowych buntowników przez moment został okrzyknięty geniuszami tradingu, mimo że wcześniej w rekordowym tempie topili oni swoje środki, stając się zwykłymi dawcami kapitału. W trakcie tzw. short squeeze w uproszczeniu określanego jako napór siły nabywczej z Reddit na ściany pieniędzy ustawione przez fundusze postanowiono poddać pod dyskusję zasadność istnienia pozycji krótkich. Na serwis Robinhood wylał się potok hejtu za blokowanie możliwości kupna akcji Gamestop. Następnie doprowadziło to do gorącej debaty na temat manipulacji rynkowych, z której wysnuto wniosek:

Manipulacja na giełdzie jest zła!

Czy aby na pewno?

Możemy także założyć, że manipulacje giełdowe nie są złe, a wręcz stanowią jej istotę, wynikając z jej wolnorynkowej filozofii. Oczywiście znajdzie się tutaj także miejsce na pewnie nieścisłości i brudne zagrania za strony funduszy. Jeśli potraktujemy inwestycje jako grę, gdzie ktoś przegrywa, by inny mógł wygrać, to im więcej środków masz do dyspozycji, tym masz większe pole do manewru.

Można powiedzieć, że w ten sposób Reddit obraził się na chmurę za to, że pada deszcz.

Przykry koniec.

Nie można zaprzeczyć, że ułamek osób z tagu na Reddit faktycznie zarobił na wzroście ceny Gamestop, to większość ludzi podążająca ich tropem skoczyła w roli mięsa armatniego. Rzeczywistość pokazała, że była to jedynie krótka potyczka wąskiego grona ludzi z funduszy z wąskim gronem ludzi z Reddit. Po prostu większość uczestników akcji liczyła na jednorazowy strzał będący jak wygrana na loterii.

O Autorze

  • Specjalistka z zakresu marketingu cyfrowego i mediów społecznościowych. Stara się ciągle zdobywać nową wiedzę i doświadczenie. Jako hobby wybrała czytanie powieści kryminalnych.