W poszukiwaniu słusznego sposobu handlu

Jeśli oglądałeś Wilka z Wall Street Martina Scorcese, to zapewne kojarzysz scenę w restauracji, w której makler twierdzi, że nikt nie wie, jaka będzie jutrzejsza cena instrumentu. Podobne sytuacje zdarzają się dosyć często i wydają się stwierdzeniem, że nawet na Wall Street nikt w zasadzie nie wie, co robi, a ceny spółek biorą się z przypadku.

To jednak totalne spłycenie tematu

Rynki finansowe o wysokiej płynności są często poddawane manipulacji, co niespodziewanie może ułatwić ci zadanie. W przypadku, gdy trader albo algorytm funduszu hedgingowego otwiera spore pozycje, to bądź pewien, że nie ma zamiaru zamykać ich ze stratą. Jeśli dostrzeżesz na rynku większe pieniądze, warto zawierać transakcje w zgodzie z ich przepływem. Daytrading to przede wszystkim rozpoznanie momentum rynku i wykrzykiwanie go do własnych celów.

Jaki jest jeden słuszny sposób handlu?

Środowisko ludzi zajmujących się sprzedażą kursów inwestowania zazwyczaj neguje wszystko, co nie zgadza się z ich sposobem pojmowania gry giełdowej. Oczywiście niektóre narzędzia nie mogą działać lub stanowią przerost formy nad treścią, ale wiele nawet niepowiązanych ze sobą źródeł może zawierać wartościowe wskazówki. Jeśli zebrane informacje zaczną wzajemnie uzupełniać się, poznasz, że zmieszasz dobrym kierunku.

Początki handlu mogą polegać na skupieniu się na analizie technicznej, głównie zajmującej się skutkami. W końcu okazuje się, że odpowiedzi przez nią proponowane przestają wystarczać, więc naturalna droga wiedzie przez trading mechaniczny. Jednak po pewnym czasie i ten przestaje wystarczać, więc uwaga tradera może skoncentrować się na falach Eliotta i teorii aukcji.

Pomimo że teoria aukcji pozwala zrozumieć sposób działania mechanizmu rynkowego, a fale Eliottra opisały, przybliżając poszczególne fazy rozwojowe trendu, wciąż nie można odpowiedzieć na pytanie „skąd biorą się właśnie te, akceptowane przez cenę poziomy”?

Na końcu trafisz na pracę Richarda Wyckhoffa pozwalającą zapoznać się ze zgrabną i prosto ujętą odpowiedzią. A teraz najważniejsze:

Żadna z informacji, którą napotkasz na tej drodze, nie będzie bezwartościowa. W miarę upływu czasu ich suma pozwala na lesze rozumienie rynku.

Nie warto więc negować czegoś, co zdaniem jednej osoby jest bezsensowne.

Jeden poprawny sposób handlu nie istnieje.

O Autorze

  • Specjalista z zakresu rynków i giełdy. Interesuje się światem biznesu. W wolnym czasie zajmuje się amatorsko elektroniką.