Swing trading vs. Trading dzienny

Trading dzienny

W przypadku tradingu dziennego gra na giełdzie jest głównie oparta o tzw. momentum, czyli siłę rynkową pchającą cenę w określonym kierunku i zazwyczaj na krótkich dystansach. W poprawne formie opiera się na analizie przepływu zleceń, zdolnej przewidywać ruchy o niewielkim zasięgu. Tutaj niezbędna okaże się umiejętność czytania wykresów świecowych i słupkowych oraz rozumienia procesów aukcyjnych. Elementarna wiedza ekonomiczna z pewnością pozwoli zrozumieć korelację cen i instrumentów, a także wpływu wiadomości gospodarczych na rynek.

Zachowanie średniego ryzyka rzędu 1% – 2% całości dostępnych środków na pozycję daje spory potencjał zarobkowy,a przy tym większe ryzyko obsunięcia kapitału. Możliwość otwierania wielu pozycji i krótki czas realizacji syków i strat nie musi być wiązany z dużymi nakładami finansowymi. Pamiętaj, że także niewielkie środki w rękach doświadczonego spekulanta mogą zostać powiększone w krótkim czasie.

Swing trading

Wielomiesięczne trzymanie pozycji w portfelu wymaga złożonej wiedzy na temat ekonomii i prowadzenia regularnych analiz fundamentalnych, dokładnie prześwietlających interesujące akcje giełdowe. Wymagają także wiedzy o właściwej dywersyfikacji portfela oraz technik zarządzania ryzykiem. Pamiętaj, że skuteczność, także tych zaawansowanych koncepcji z dziedziny analizy technicznej bywa mocno ograniczona na długim dystansie.

Zachowanie ryzyka wysokości 1% – 3% kapitału na pozycję sprawia, że swing trading jest w miarę bezpieczny, jednak co z tym idzie, zyski względem tradingu dziennego są dużo mniejsze. Stad by być opłacalnym z zachowaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa należy dysponować większym kapitałem.

Który sposób handlu wybrać?

Większość osób zajmujących się tradingiem dziennym zapewne w końcu pomyśli o inwestycjach długoterminowych. Według idealnego scenariusza większa środki, jakie zostały zarobione podczas daytradingu, można ulokować w wybrane akcje spółek giełdowych. Wydaje się to być sensowne, gdy przyjmiemy, że daytrading ma być polem ćwiczeniowym przyszłych inwestorów długoterminowych. Nabyta wiedza okazuje się bezcenna podczas zbudowania portfeli, pozwalając spojrzeć na instrument pod kątem technicznym.

Kiedy handlować długoterminowo?

Przede wszystkim musisz dysponować odpowiednimi środkami i znać się na analizie fundamentalnej. Jeśli przećwiczyłeś inwestycje na koncie demo i niuanse cen nie są dla ciebie czymś nazbyt interesującym, to może warto wypróbować handel długoterminowy. Inwestując długoterminowo, przyda się także doświadczenie z dziedziny handlu dziennego, a także znajomość zagadnień teorii aukcji lub metody Wyckhoffa. Są to z pewnością zagadnienia, których nie sposób pominąć.

O Autorze

  • Specjalistka z zakresu marketingu cyfrowego i mediów społecznościowych. Stara się ciągle zdobywać nową wiedzę i doświadczenie. Jako hobby wybrała czytanie powieści kryminalnych.