Przyszłość finansów w kontekście kryptowalut

Od kilku lat na ustach inwestorów znajduje się temat szans, jakie stoją przed kryptografią, blockchain i kryptowalutami. Powstanie zdecentralizowanej waluty opartej o łańcuch bloków przez wielu postrzegane jest jako wybawienie od niechcianych wpływów, jakie wywierana są na tradycyjne waluty. Nie bez znaczenia jest fakt, że wielu kusi cena, jaką warta jest jedna jednostka Bitcoin, czyli ponad 50 tys. USD.

Nowe możliwości

Inwestorzy z pewną dozą nieufności patrzą na scentralizowany system finansowy, gdzie rządzący czuwają nad jego funkcjonowaniem. Pewną nadzieją dla nich stanowi Bicoin – zdecentralizowana kryptowaluta. Mimo to niektórzy wolą traktować ją jako pęczniejącą bańkę finansową mogącą pogrążyć system finansowy. Bez względu na to, jakie są nasze zapatrywania na wirtualne waluty, z pewnością wywrą one jeszcze spory wpływ na naszą rzeczywistość.

Altcoins

Sukces Bitcoina przyciągnął innych twórców kryptowalut. Te, które wystartowały po pojawieniu się Bitcoin charakteryzuje mała płynność i niski popyt. Wydaje się, że spora ich część zostanie zapomniana w ciągu kilku lat. Taka przyszłość nie tyczy się reszty, którą według entuzjastów stanowią Ethereum, Litecoin lub Ripple. Całość jest jednak powiązana z dalszymi losami Bitcoin, których nie potrafi określić kompletnie nikt.

Uniwersalna waluta

Wydaję się dosyć wątpliwe, by Bitcoin stał się nową uniwersalną walutą. Mimo to z pewnością przetrze on szlaki nowemu rodzajowi pieniądza. Pomysł likwidacji gotówki i zastąpienia jej cyfrowym pieniądzem jest bardzo kontrowersyjny. Wzbudza on obawy, że cyfrowa waluta mogłaby stać się narzędziem kontroli ludzi na całym świecie. Mimo to eksperci prognozują, że śmierć gotówki jest nieunikniona, a przejście całego świata na walutę cyfrową to tylko kwestia czasu.

Pesymistyczna przyszłość

Komunistyczna partia Chin od zawsze chciała maksymalnie kontrolować swoich obywateli. Wprowadziła nawet system oceny przyrzynający Chińczykom odpowiednie noty, adekwatne do ich codziennych poczynań. Są one jednak nadawane mocno subiektywnie. Rząd Europejski daje nieśmiałe sygnały, że takie pomysły chętnie wprowadziłby i na swoim obszarze. Cyfrowa waluta mogłaby więc stać się narzędziem cyfrowej niewoli, trzymając w okowach całe społeczności.

O Autorze

  • Specjalista z zakresu rynków i giełdy. Interesuje się światem biznesu. W wolnym czasie zajmuje się amatorsko elektroniką.