Najpopularniejsze błędy giełdowe

Osoby rozpoczynające przygodę z tradingiem często popełniają bardzo charakterystyczne, a proste do rozwiązania pomyłki. Skutkiem tego cześć traderów można porzucić handel, nie będąc świadomym swoich błędów. Zapoznaj się z naszym artykułem i zadaj sobie pytanie, czy nie popełniasz ich także i Ty!

Ciągła zmiana strategii.

Pamiętaj, że straty nie giełdzie są nieuniknione. Dotyczą one nawet najlepszych traderów. Jeżeli widzisz, że obrana przez ciebie strategia przynosiła zyski podczas testów na giełdowym koncie demo, to może ciąg stratnych transakcji jest dla niej całkowicie naturalny. Wystarczy przeczekać gorszy czas i pozwolić jej zarabiać po jego upłynięciu. Dokładne przetestowanie planu wymaga wielu miesięcy handlu na giełdzie.

Totalny brak przygotowania.

Jeśli większość traderów detalicznych będzie traktować rynek jak kasyno, to nie jest rzeczą dziwną, że gra na giełdzie będzie traktowana w kategoriach hazardu. Czy możesz zbudować dom bez projektu i planów twierdząc „Jakoś to będzie!”? Dokładnie w ten sposób postępujesz, gdy prowadzisz handel bez przygotowania, nie wiedząc, w jakim kierunku prawdopodobnie podąży cena, jak zachowywała się ona wcześniej, jakie cele osiągnięto i jakie w przyszłości przyjdzie osiągnąć.

Zbytnie poleganie na skuteczności.

Według typowego tradera giełdowego docelowo należy osiągnąć jak najwyższą skuteczność. Jednak bez odpowiedniego zarządzania ryzykiem procent zakończonych sukcesem transakcji nie znaczy kompletnie nic. Podobnie ma się sprawa przy otwieraniu pozycji o pozytywnym stosunku strata i zysk.

Aby ponosić straty, wystarczy zamykać zyskowne pozycje zbyt szybko, utrzymując te przynoszące straty, a nawet dopłacając do nich. Pamiętaj, że możesz być świetnym traderem nawet jeśli twoja strategia będzie zyskowna w mniej niż 60% przypadków.

Zbytnia wiara w trading algorytmiczny lub mechaniczny.

Niestety zwykli ludzie nie mają dostępu do zaawansowanych algorytmów funduszy hedgingowych, opartych na sztucznej inteligencji. Ponieważ algorytmy różnią się od siebie, nawet najlepszy dodatek do platformy nie nie przypomina sposobów, z jakich korzystają instytucje finansowe. Podobnie jest z tradingiem mechanicznym, gdyby tak było, to każdy by zarabiał. Niestety nie ma jedynego, sprawdzonego sposobu na budowę biznesu i tak samo nie ma go w handlu.

O Autorze

  • Specjalistka z zakresu marketingu cyfrowego i mediów społecznościowych. Stara się ciągle zdobywać nową wiedzę i doświadczenie. Jako hobby wybrała czytanie powieści kryminalnych.