Na czym potykają się początkujący na giełdzie?

Początkujące traderzy często chcą uczyć się stopniowo, od technik podstawowych do zaawansowanych. Niestety techniki podstawowe w tradingu są uznawanie niemal za bezwartościowe. Praktyka pokazuje, że to, czego nauczysz się na początku, później zostaje zastąpione czymś bardziej skutecznym.

Nie myl ze sobą rozwiązań dla początkujących z rozwiązaniami łatwymi. Polegając na tych łatwych, ciężko jest zarobić na giełdzie. Weźmy przykładowo strategie polegające na przecięciach średnich kroczących, są one i proste i nieskuteczne. Jeśli stawiasz pierwsze kroki na giełdzie, to idealnym fundamentem będzie dla ciebie teoria aukcji i metodologia Wykhoffa, pozwalające na zrozumienie działania rynku finansowego.

Bezsensowne pomijanie etapów.

Szkoda, że większość traderów pominie punkty 5 – 9. Reszta informacji przyda się raczej słabo w realnym handlu. Jeśli ominiesz najważniejszą cześć procesu, to będziesz musiał sporo za niego zapłacić.

Lekceważenie transakcji symulowanych.

Większość osób co prawda wie o istnieniu konta demo i backtestingu. Testowanie strategii na danych historycznych jest co prawda jakimś sposobem na sprawdzenie strategii, to jednak dopiero odtwarzanie rynku w czasie rzeczywistym pozwala na dokładniejsze szukanie jej słabych stron.

O Autorze

  • Specjalista z zakresu rynków i giełdy. Interesuje się światem biznesu. W wolnym czasie zajmuje się amatorsko elektroniką.