Jak grać na giełdzie? Nie bądź lemingiem i hazardzistą!

Pomimo istnienia demonstracyjnych wersji giełdy, tylko kontakt z realnym kapitałem pozwoli zetknąć się z problemami przeciętnego tradera. Można powiedzieć, że największą barierę będzie stanowiła tutaj ludzka psychika, której nie może całkowicie rozwiązać nawet najlepszy kurs inwestowania na giełdzie.

Podążanie za tłumem jest prostym aspektem psychologicznym dotyczącym nas wszystkich. Po prostu naturalnie zakładamy, że im więcej osób wyznaje dane przekonanie, tym bardziej jest ono prawdziwe. W praktyce może okazać się, że tłum przypomina bardziej stado lemingów spadających ze skarpy.

Mimo to tą zasadą kierujemy się na co dzień i można nią wytłumaczyć wiele bezsensownych zachowań. Na nasze decyzje mają wpływ płatne albo darmowe sygnały giełdowe, fora, grupy dyskusyjne. Zwróć jednak uwagę, że gra na giełdzie faworyzuje jedynie nielicznych.

Niestety prawda jest bardzo bolesna. Statystyka pokazuje, że od 90% do 95% traderów detalicznych traci swoje pieniądze. Rozpoczęcie inwestycji na giełdzie wymaga sporej samodzielności, odpowiedzialności, a przede wszystkim brania pod uwagę wspomnianego błędu poznawczego. Zauważ, że jedna kompetentna osoba w danej dziedzinie będzie mieć w przeważających przypadkach rację w porównaniu do kilkunastu osób niemających zbytnio pojęcia o inwestycjach giełdowych.

Zagadnienie, jakim jest „overtrading”, jest dosyć złożone. Obejmuje tzw. „revenge-trading”, który zamiast przynosić zysk, staje się wyniszczającym nie tylko portfel hazardem. Niestety syndrom odegrania się będzie pchał nas w chęć szybkiego zarobku po wcześniejszych stratach. Skąd biorą się przyczyny takich zachowań?

Główną przyczyną zjawiska „overtradingu” może okazać się m.in. brak odpowiedniego budżetu oraz nierealistyczne przekonania o ewentualnych zyskach połączone z chęcią szybkiego zarobku na giełdzie.

Większość początkujących twierdzi, że brokerzy giełdowi powinni udostępniać jak największą dźwignię finansową i jak najmniejsze spready. Wynika to z nadziei, że uda się im pomnożyć niewielki kapitał trzy pomocy technik takich jak scalping z nieproporcjonalną względem konta wielkością pozycji. Środowisko określa to jako tzw. account flip, który ma szanse powodzenia w rękach doświadczonego tradera.

Jeśli będziesz stosował ryzykowny scalping w krótkim czasie, to możesz wygenerować potężny zysk, jak i potężne straty. Co więcej, w przypadku utraty kapitału, zapewne będziesz chciał go jak najszybciej go odrobić. Cóż, w tym przypadku staje się to grą hazardową i drogą do wyczyszczenia konta w ciągu jednej sesji.

Jaka jest na to rada?

Rozsądnie wydaje się ograniczyć ilość decyzji inwestycyjnych przy jednoczesnym dbaniu o ich jakość.

O Autorze

  • Specjalistka z zakresu marketingu cyfrowego i mediów społecznościowych. Stara się ciągle zdobywać nową wiedzę i doświadczenie. Jako hobby wybrała czytanie powieści kryminalnych.