Giełda nie jest hazardem

Wśród pewnych kręgów osób inwestowanie na giełdzie jest traktowane na równi z wejściem do kasyna. Opinie są dosyć skrajne. Mówią o inwestycjach giełdowych jako ruletce, ciągłych stratach, przeznaczeniu gry giełdowej wyłącznie dla bogaczy lub ważnych osobistości działających bezpośrednio na Wall Street.

Owiany złą sławą daytrading

Niektóre osoby panicznie boja się handlu dziennego, twierdząc, że nie da się na nim zarobić. Statystyka jest nieubłagana. 90% daytraderów traci zainwestowane pieniądze. Choć takie informacje nie zachęcają, to zapewne tez i nie dziwią. Winą za ten stan rzeczy obarcza się handlarzy, którzy traktują giełdę jak kasyno, chcą natychmiastowo wynieść z niej fortunę. W praktyce tracą wszystko, ignorując podstawowe zasady gry i wpadając w owe nieszczęsne statystyczne 90% niepowodzeń.

Spójrz na to z innej strony

  • 99% osób grających w koszówkę nie zagra w NBA.
  • 99% piłkarzy nie zasili szeregów Premier League.
  • 99% muzyków nie zyska światowej popularności.
  • 99% procent lekarzy nie otworzy prywatnych klinik itd.

Przykłady można mnożyć dalej, lecz chodzi tutaj o prosty wniosek: przetrwają najlepsi, tacy, którzy zdobędą więcej wiedzy i będą pracować ciężej niż inni.

Gra na giełdzie to nie są zdrapki. To zwykły biznes, gdzie przegrana słabszych uczestników jest czymś w zupełności normalnym.

Rozgryźć tajemny system

Ludzie niezaznajomieni z giełdą często myślą, że doświadczeni traderzy znaleźli swój sekretny system lub dysponują przeciekami z Wall Street. Odpowiedź na te przypuszczenia jest jedna i do tego bardzo rozczarowująca. Zyskowna gra nie giełdzie jest owocem pracy i analizy swoich błędów. Dlatego ważnym jest nie tylko zrozumieć rynek, ale też jak zarządzać budżetem i wykształcić rutynę eliminującą handel napędzany emocjami.

Nie chodzi tutaj o to, że giełda musi stać się jednym wielkim wyrzeczeniem i poświeceniem całego swojego czasu na naukę. Jeśli słyszałeś o zasadzie Pareto, wiesz, że 20% wysiłku generuje 80% wyników. Jeśli większość czasu będziesz spędzał w książkach i na symulatorze, to w końcu dojdziesz do wniosku, że przepracowywanie się przełoży się na pogłębiające się straty.

O Autorze

  • Specjalistka z zakresu marketingu cyfrowego i mediów społecznościowych. Stara się ciągle zdobywać nową wiedzę i doświadczenie. Jako hobby wybrała czytanie powieści kryminalnych.