Dlaczego inwestycje w kryptowaluty są złym pomysłem?

Pomimo obecnego szału na kryptowaluty inwestowanie w nie może okazać się bardzo złym pomysłem. Z szacunku do twoich pieniędzy przeczytaj ten artykuł i wybij sobie z głowy zajmowanie się kryptowalutami.

Wszyscy twierdzą, że to dobra inwestycja

Kryptowaluty takie jak Bitcoin stały się obiektem zainteresowania osób związanych ze światem spekulacji. Co więcej, także osoby nierozumiejące zasad ich działania podążają za tłumem i lokują pieniądze w cyfrowej walucie. Niestety taka popularność tworzy idealne warunki do rynkowych manipulacji. Potężne wahania cen instrumentów mogą pogrążyć osoby niezdające sobie sprawy z ryzyka i działania kryptowalut. Jeśli nie masz pojęcia, co robisz, inwestując w kryptowaluty, lepiej zrezygnuj.

Chcesz szybko zarobić

W kryptowalutach sytuacje, gdzie cena idzie w dół, a ludzie tracą środki, są chlebem powszednim. Co więcej, niewidziana ręka rynku tylko czeka, aby wykorzystać ludzką chciwość, ponieważ na giełdzie nie da się szybko mnożyć pieniędzy. Pomyśl, czy możesz jednego dnia otworzyć sklep, zarobić, zamknąć go i udać się na emeryturę?

Inwestujesz nie biorąc pod uwagę ryzyka straty

Oprócz handlu kryptowalutami jest to też ogólna zasada handlu giełdowego. Jeśli będziesz handlować z wykorzystaniem oszczędności lub pożyczonych pieniędzy, będzie to jeden z twoich najgorszych pomysłów. Nawet posiadając strategię hipotetycznie przynosząca zysk, to presja przedsięwzięcia może pogrzebać go oraz zainwestowane pieniądze.

Zasada działania lewarowania jest dla ciebie obca

Jeśli według ciebie bezpieczeństwo inwestycji po ulokowaniu środków zależy od spadku ceny do zera, to się mylisz. Jeśli nie rozumiesz zasady działania dźwigni finansowej, to z pewnością nie wiesz, że zależnie od niej oraz od wielkości otwartej transakcji możesz stracić środki wskutek ruchu wielkości nawet 0,1% ceny instrumentu. Zastanów się, czy wiesz jak dobrać wielkość pozycji i jak zarządzać ryzykiem.

Nie wiesz co to jest blockchain

Być może nie musisz być jednym z ojców wirtualnych walut, by móc w nie inwestować, ale warto mieć pojęcia na temat przedmiotu handlu. Jeśli techniczne aspekty kryptowalut są dla ciebie czarną magią, to zrób sobie przysługę, odłóż inwestycje i naucz się podstawowych informacji.

Jeśli jednak bardzo chcesz inwestować w wirtualne tokeny, a wciąż nie masz dostatecznej wiedzy, to kup sobie niewielką ilość starannie wybranej kryptowaluty. Naucz się przy okazji, czym jest dywersyfikacja portfela i jak możesz zrównoważyć ryzyko związane z kryptowalutą innymi bezpieczniejszymi instrumentami.

O Autorze

  • Specjalistka z zakresu marketingu cyfrowego i mediów społecznościowych. Stara się ciągle zdobywać nową wiedzę i doświadczenie. Jako hobby wybrała czytanie powieści kryminalnych.